Készül... készül a következő collie bejegyzés az 1960-as évekről, de még muszáj bevárnom egy megigényelt anyagot az archívumból. Amint az megjött, máris publikálok mindent, amit sikerült összeszedni. Bár nem valami sok, de azért mégis... végre kicsit bepillanthatunk a '60-as évekbe...
Addig is....
Próbálom minél alaposabban feltérképezni a magyar sportkutyázás kezdetét, annak minden mozdulatát, de hát nem egyszerű. Először is egyre kevésbé értem, hogy egy ilyen nagy és érdekes múltú szervezet, mint a MEOESZ, miért nem jelenteti meg hivatalos weboldalán a saját történetét? Elképesztően izgalmas a története, miért nincs ez büszkén kipakolva valahova? Az is tökre érdekelne, hogy az elhunyt nagy tenyésztők, bírók, kynológus szakemberek hagyatéka miért nincs összegyűjtve, feldolgozva? Már úgy, hogy hozzáférhető legyen. Miért nincs egy saját archívum, ahol az ilyen elvetemültek mint én, esetleg tudnának kutatni?
Azért említek konkrét archív anyagokat, mert lassan már semmit sem hiszek el amit olvasok. Próbáltam netről kideríteni, mikor volt az első magyar kutyakiállítás, és találtam is rá választ, de mostani tapasztalataim szerint, azért nem árt ellenőrizni. A más oldalakon, könyvekben olvasottak, sokszor inkább csak kiinduló pontot jelentettek. Néha olyan mintha az ilyen adatok csak szájhagyomány útján terjednének. Konkrét forrás, vagy forrásmegjelölés nélkül.
Az, hogy mikor is volt az emberiség történetének első kutyakiállítása, elég régóta foglalkoztatja a közeget.
(Vadászlap 29. évfolyam, 1908-04-15 / 11. szám)
Abban minden forrás egyetért, hogy az első kutyakiállítás, már amit modern értelemben annak nevezünk, és amiről egyértelmű írásos bizonyíték létezik:
1859
(június 28-29., Newcastle upon Tyne, Anglia)
A kiállítások hamar nagyon népszerűek lettek, és a következő évtizedekben egész Európában elterjedt ez az úri sport. A magyar nemesség ettől kezdve számos alkalommal látogatta London és Párizs legnagyobb kutyakiállításait. A lapok ezekről rendszeresen beszámoltak, volt, hogy több oldalon keresztül (kiemelve a magyar fajták fölbukkanását). A kutyakiállításokat - bár első blikkre furcsának találta a nagyközönség - a világon mindenhol hatalmas érdeklődéssel fogadták. A Habsburg Birodalom első kiállítása - amire kifejezetten várták a magyar kiállítókat - 1863-ban volt (szeptember 8-9., Hietzing). Ide nem csak azért várták a magyarokat, hogy kiállítsák ebeiket, hanem vásárlási céllal is. Hiszen ezekben az időkben - és még jó sokáig - a kutyák adás-vétele miatt is volt olyan fontos a kiállítás. (Tulajdonképpen nagyjából a 1990-es évekig így volt. Amikor én elkezdtem járni, akkor is lehetett kapni kutyákat minden kiállításon. Ha jól tudom ennek a régi szokásnak akkoriban egy parvo járvány vetett véget.)
(Vadász- és Versenylap 7. évfolyam, 1863-07-10 / 19. szám)
No de a Magyar Királyság területén mikor volt az első? Kutatásaim szerint az első magyar kutyakiállítás:
1874
(október 15., Gödöllő)
A kiállítást báró Podmaniczky Géza szervezte angol mintára. Nem önálló rendezvényként, hanem lóversennyel együtt tartották. Már ennek rendezésekor emlegették a későbbi folytatást más városokban.
(Ellenőr, 1874-08-20 / 227. szám)
Báró Podmaniczky Géza (fotomuzeum.hu)
Az eredeti kiíráshoz képest később az időpontot október 11-ről, október 15-re módosították. Az esemény pár soros híre több újságban is megjelent a következő hónapokban, és ahogy ígérték, hamarosan napvilágra kerültek a részletek, a nevezési feltételek, illetve az első - igen rövidke - hazai kiállítási szabályzat, csoport bontással. Különös tekintettel a fitoskákra.
(Budapesti Közlöny, 1874-09-24 / 217. szám)
Az eseményt alaposan beharangozták, a várható vendégek közt emlegetve a Királynét. Tehát Sissi, azaz Wittelsbach Erzsébet Amália Eugénia, Ausztria császárnéja, Magyarország és Csehország királynéja is részt vett az eseményen. Aki éppen akkor ott mulatott Gödöllőn. Ilyen húzó név hallatán pedig már mindenki ott akart lenni. Még külön vonatot is indítottak emiatt.
(Ellenőr, 1874-10-11 / 279. szám)
A kiállítás másnapján azonnal megírták a lapok milyen élményekkel, tapasztalatokkal zárult az első magyar kutyakiállítás. Az idő szép volt, látogató sok, nevező kevés. Az 50 krajcáros belépti díjért cserébe, 50 kutyát lehetett megtekinteni. Taroltak a fitoskák, de főleg egy dog, pedig Laffert báró agarait is megbámulták. A Királyné végig maradt. A lovakról majd holnap...
(Ellenőr, 1874-10-16 / 284. szám)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése