A cikk első része ITT, a második része pedig ITT olvasható!
Azt gondoltam, hogy már teljesen átrágtam a II. VH előtti időszakot, de még kerülget elő pár olyan dolog amit muszáj megosztanom. Nem sok, de azért mégis valamennyi. Átfuttattam pár keresést más adatbázisokban is, mint pl. a Hungaricana (ez vajon miért nem jutott eddig eszembe??), és azért mindenhol van valami kis újdonság. De néha egy egyszerű Google keresés is meg tud lepni. Ti tudtátok, hogy a Siberia-web-en fent van egy AZA nevű collie szuka, akit a tulajdonosa 1922-ben importált Magyarországról Oroszországba?
De... akármennyire kutakodok, az 1890-es évek előtt nem említik itthon a colliet, nincs egy kép sem. Illetve annyiban említik, hogy mondjuk beszámolnak a londoni, párizsi, bécsi ebkiállításokról, és azokban időnként kitérnek a collie eredményekre. Mint a Vadászlap egyik 1884-es számában közölt beszámolóban a Londoni ebkiállításról: "A hoszuszőrű és sima Collie-k, számra négy, de minőségre rosz példányban voltak kiállítva, s az első dijat champion Charlemagne nyerte."
Képes levelezőlapon is először, 1894-ben tűnik fel itthon a collie (Zempléni Múzeum gyűjteményéből). Attól kezdve már minden évtizedben találni.
Illetve a kezembe került Monostori Károly; Ebtenyésztés (1909) című könyve, ami szintén említi a colliet. Illusztrációnak pedig egy saját maga által készített fotót használt a szerző, amit egy kiállításon készített. A leírás alapján egyértelmű, hogy a képen látható kutya; Ch. Mountjoy Marksmann (szül. 1903), angol import kan. Róla egyébként - más forrásokból - néhol egészen extra információk derülnek ki. "Ch. Mountjoy Marksmann ha bebúvik a vályu alá (és fölöttébb szeret ott tartózkodni), kétségben hagyhatja az embert, muff-e vagy boa, ez a derék állat." (Alkotmány, 1905.10.17)
És innen kezdődtek a küllem-beli elcsúszások. A csehek, lengyelek kaptak ugyan kutyát nyugatról, de már csak közvetve. A cseh törzskönyveket visszakövetve jól látszik, hogy az angol kutyák Németországba kerültek, majd német leszármazottaik kerültek javarészt a csehekhez, és azok cseh leszármazottai kerültek hozzánk. Sok éven, sok kézen keresztül vezetett hozzánk az útjuk. Olyan volt a collie mint a pletyka, mindenki hozzáadott, elvett. Így mire egy adott kutya megérkezett, addigra Angliában már valami teljesen más dívott.
Az '50-es években nem volt collie tenyésztés Magyarországon, az első példányok 1958-59-ben érkeztek Csehszlovákiából és Lengyelországból. Bár van egy cikk arról, hogy 1962-ben Anglia 3735 colliet exportált, kár hogy hozzánk ebből egy se jutott. Vagy mégis?
Annak ellenére, hogy 1960 márciusában - Simor György, Kerteskői kennelében - megszületett az első háború utáni collie alom Magyarországon, a '60-as években még alig hallani a fajtáról. Pedig Timi jóvoltából jópár 60-as évek beli kutyás újságot is átnéztem. Pár apróhirdetés, egy rövidke hír, egy fajtaismertető, egyetlen fotó, és ennyi. Nem mintha megelégednék ennyivel... kutatok tovább.
Ha jól belegondolok.... Tulajdonképpen - a köznép számára - Lassie volt az, aki legitimálta a colliet Magyarországon. Ettől kezdve Lassie a skótjuhász. Már nem az elegáns angol luxus collie, hanem csak skótjuhász. Az egyszeri ember, a nép kutyája. Lassie történetében az arisztokrácia, mint a rossz, a lelketlenség megtestesítője jelenik meg, míg az egyszerű, szegény munkás család a jót, a gyermeki ártatlanságot reprezentálja. Eléggé rendszerbarát történet. Az, hogy Magyarországot miért pont a hetvenes évekre érte el a Lassie láz, számomra megfejthetetlen. Akkor adhatta le először magyar tv a filmet? Mert a könyv '46-ban jelent meg magyarul. Vagy a Képes Újság nagy népszerűségnek örvendő képregény sorozata hozta meg az ismertséget Lassienek itthon a hetvenes évekre?
(Képes Újság, 1972. július/ 29. szám) Lassie a skót juhászkutya, a becsületes bányászcsalád kutyája, aki menekül az őt birtokolni kívánó kegyetlen, kizsákmányoló arisztokrácia karmai közül.
A lényeg, hogy az 1950-es, '60-as évekről mindösszesen annyit tudunk, már ami a collie tenyésztést illeti, amennyit Kakas Timinek meg Szalczinger Józsinak sikerült összeszedni még a 90-es években:
"1955-ben Simor György kezdeményezte a Collie magyarországi tenyésztését. Az első kutya Csehszlovákiából érkezett. 1958. V. 26-án született gold-sable szuka Zeggi Z Ovci Jarny (513 t. sz.) apja: Alfonso Z Ovciho Dvora, anyja: Gina Z Mdolni Prelirady, tenyésztője Jarmila Kreckova. Simor Kerteskői Kennelének alapító szukája. 1959-ben egy tricolor kant importált Lengyelországból, az 1959. 03. 19-én született Ful Z Solca Lessy-t (514 t. sz.). Az első alom 1960. 03. 14-én született. Apa: Harry (455 t. sz.) szülei ismeretlenek, anya: Zeggi Z Ovci Jarny. Ezek a kutyák kezdték el népszerűsíteni hazánkban a Colliet. 1962-ben Hopp Lászlóné Csehszlovákiából importált egy némi angol vonalháttérrel rendelkező gold-sable kant: Astor Z Ostopovic Aris 1961. 12. 22-én született, anyai nagyapja ICH. Dionheart of Ladypark. Ezekre a kutyákat a standard felső határa, vagy az afölötti méret, domború koponya, erős stop, nyitott szemek, erős testalkat és nem túl hosszú, aljszőrzet nélküli szőr jellemezte. Az igazi tenyésztés csak a 70-es években indult meg. Az 1971. szeptember 11-12. 18-19. megrendezett Vadászati Világkiállítás és CACIB-on több külföldi kiállító jelent meg, szőrben és típusban jelentősen eltérő kutyáikkal."
Ez a '71-es Vadászati Világkiállítással egybekötött CACIB Józsi szakdolgozatában is felmerül:
"Nagyobb lendületet vett a collie tenyésztése a budapesti Vadászati Világkiállítás és CACIB után, ahol több külföldi tenyésztő is bemutatta kutyáit, melyek méretben és szőrminőségben nagyon eltértek az akkori hazai állománytól. Ez a felismerés késztette a magyar tenyésztőket arra, hogy változtassanak a meglévő típuson."
No de kik is voltak jelen a ringben ezen a kiállításon? Milyen kutyák gyakoroltak ekkora hatást a magyar tenyésztőkre?
Korózs-Papp Judit jóvoltából (örök hálám érte).. az ominózus 71-es kiállítás katalógusa...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése